Słownik koralików

A

AB Nazwa pochodzi od "Aurora Borealis" czyli Zorza Polarna. Kryształ posiada specjalną opalizującą powłokę dzięki której mieni się w kolorach tęczy. Na różnym tle przybiera barwy błękitu, fioletu, złota, pomarańczu oraz czerwieni.
Kryształ z powłoką AB został stworzony przez Swarovski® w 1955 roku we współpracy z Christianem Dior.

ab

B

Barokowe perły Perły o kształcie nieregularnym, fantazyjnym. Oprócz niebanalnej formy ich atutem jest także ogromna gama kolorystyczna. Według jednej z hipotez termin ten pochodzi od portugalskiego słowa „barocco”, oznaczającego perłę o nieregularnym „żywiołowym” kształcie.

C

Charlotte Szklane koraliki drobne produkowane w Czechach. Ich cechą charakterystyczną jest pojedynczy ścięty brzeg, dzięki któremu koraliki pięknie błyszczą się i mienią. Charlotte najczęściej mają rozmiar 1.3 mm lub mniejszy. Dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, sprzedawane najczęściej na sznurach.

Crackle Piękne kolorowe koraliki wypełnione w środku pęknięciami. Wytwarzane są w procesie tłoczenia na gorąco szkła, które następnie umieszczane jest w zimnej wodzie. Nagła zmiana temperatur powoduje efektywne pęknięcia i tworzy oryginalne wzory wewnątrz koralików. Zewnętrzna powierzchnia koralików poddawana jest obróbce, która nadaje im gładką powierzchnię. Proces tworzenia crackli został wymyślony w XVI wieku w Wenecji. Najpopularniejsze są bezbarwne, okrągłe crackle, które najpiękniej odbijają światło i tworzą oryginalny refleks.

Cloisonné Delikatne metalowe koraliki zdobione techniką pochodzącą z Chin. Koraliki wykonywane są z cienkiej miedzi do której przymocowuje się sploty drutów tworzące unikatowe wzory. Do koloryzacji używa się sproszkowanego kolorowego szkła emaliowanego, następnie powierzchnia koralika jest utwardzana i wielokrotnie polerowana. Proces zdobienia koralików odbywa się ręcznie i każdy koralik może nieznacznie różnić się od siebie. Nadaje to jednak koralikom wyjątkowości i unikalności. Motywem przewodnim koralików cloisonné są kwiaty, jednakże dostępna jest bardzo szeroka gama innych kolorowych wzorów. Koraliki cloisonne nadają się do produkcji biżuterii na co dzień. Są lekkie i kolorowe, można je łączyć z innego typu koralikami.

D

Drobne koraliki Małe szklane koraliki wykorzystywane do tworzenia biżuterii i rozmaitych ozdób. Koraliki drobne wykonywane są tylko w okrągłym kształcie ale posiadają nieograniczoną gamę kolorystyczną.
Koraliki drobne czasami nazywane od francuskiego słowa „rocailles” posiadają wymiary mniejsze od milimetra aż do kilkunastu milimetrów. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie. Najbardziej popularne są koraliki produkowane w Japonii i Czechach. Japońskie koraliki drobne posiadają bardziej regularne rozmiary oraz większe otwory. Czeskie koraliki drobne są wytwarzane ze szkła dzięki czemu są trwalsze.

Koraliki drobne posiadają szeroki wybór stylów i rodzajów.

  • Antique Szklane bardzo małe koraliki, precyzyjnie cięte dzięki czemu posiadają identyczne rozmiary. Produkowane w Japonii przez korporację o nazwie Toho.

  • Charlotte Szklane koraliki drobne produkowane w Czechach. Ich cechą charakterystyczną jest pojedynczy ścięty brzeg, dzięki któremu koraliki pięknie błyszczą się i mienią. Charlotte najczęściej mają rozmiar 1.3 mm lub mniejszy. Dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, sprzedawane najczęściej na sznurach.
  • Crow Czasami nazywane także „roller”, charakteryzują się owalnym kształtem i dużym otworem. Posiadają szerokość od 7-9 mm i otwór wielkości 2mm.
  • Delica Nazwa koralików drobnych produkowanych wyłącznie przez korporację Miyuki Shoji w Japonii za pomocą maszyn tworzących precyzyjny rozmiar, kolor i kształt. Koraliki Delica są tej samej wielkości, posiadają duże otwory i cienkie ścianki. Dzięki swej idealnej formie znajdują zastosowanie w wyrobach wszelkiego rodzaju.
  • Farfalle znane także jako Motylki. Charakteryzują się swoim nieproporcjonalnym kształtem. Wyglądają jak dwa połączone koraliki drobne z wgłębieniem i otworem. Posiadają różne wymiary i wariacje kolorystyczne.

  • Kropelki charakteryzują się oryginalnym kształtem przypominającym łezkę. Czasami przybierają one także inne formy (kwiaty, listki) z otworami w różnym miejscu.

  • Pony Są większe od koralików drobnych i mniejsze od koralików „Crow”. Zwane także „E" , charakteryzują się owalnym kształtem i dużym otworem. Posiadają także funkcję koralików modułowych zawieszanych na metalowych łańcuszkach.

Koraliki drobne (rocailles)
Rozmiar Długość [mm] Rozmiar Długość [mm]
20/0 1,0 mm 10/0 2,3 mm
18/0 1,1 mm 9/0 2,7 mm
17/0 1,2 mm 8/0 3,1 mm
16/0 1,3 mm 7/0 3,4 mm
15/0 1,5 mm 6/0 4,0 mm
14/0 1,6 mm 5/0 4,5 mm
13/0 1,7 mm 4/0 5,0 mm
12/0 1,9 mm 3/0 5,5 mm
11/0 2,1 mm 2/0 6,0 mm

E

Etniczne koraliki są zazwyczaj wykonywane ręcznie z materiałów naturalnych takich jak kamień, kości czy muszle. W zależności od regionów w jakich jest tworzona biżuteria używa się różnego typu materiałów. Biżuteria etniczna jest bardzo zmysłowa i cechuje się swą unikalnością. Bardzo popularne są kolczyki z piór różnych ptaków oraz ręcznie malowana biżuteria artystyczna.

F

Fasetowane kryształki znane także jako koraliki szlifowane posiadają rodzaj szlifu polegający na wykonaniu symetrycznych płaskich powierzchni zwanych „fasetkami” o różnych zarysach. Rodzaj szlifu i końcowy wygląd kryształków jest określany przez liczbę i kształt fasetek. Ruch światła pomiędzy szlifami sprawia, że kryształki pięknie się mienią i świecą.

G

Gliniane koraliki ręcznie robione z gliny. Do ręcznego formowania wyrobów używane są wysoko plastyczne i plastyczne gliny biało oraz barwnie wypalające się, znane pod nazwą "ball clay". Wiele naszyjników i zawieszek z gliny tworzonych jest przez artystów w górskich Andach.

H

Hodowlane perły zwane także hodowanymi perłami. Powstają w wyniku wprowadzenia zarodka perły do płaszcza muszli małży. Hodowla pereł jest trudna i czasochłonna przez co ich występowanie jest rzadkie, a perły osiągają wysokie ceny. Najczęściej występującymi perłami jest odmiana Biwa - biała, połyskująca o nieregularnym kształcie.

I

Indyjskie koraliki proste szklane koraliki produkowane w Indiach. Koraliki indyjskie są małe, wykonywane z malowanego szkła. Początkowo wytwarzane były w kształcie okrągłym w Arikamedu na południowo-wschodnim wybrzeżu Indii. W późniejszych czasach zostały wytwarzane także w Wietnamie, Tajlandii, Malezji oraz Indonezji.

K

Koral jest produktem pochodzenia organicznego. Używany na całym świecie od czasów starożytnych do tworzenia różańców i amuletów. Ze względu na barwę i miejsce występowania wyróżnia się wiele odmian. Najbardziej popularnym typem jest koral szlachetny „corallium rubrum”, najmniej pożądany jest koral w kolorze czarnym. Koral jest twardy i rzadko się kruszy dzięki czemu jest bardzo dobrym materiałem do wyrobu biżuterii oraz innych ozdób.

L

Lampworking to technika która wykorzystuje palniki gazowe do topienia prętów z przezroczystego i kolorowego szkła ( kiedyś do produkcji szklanych koralików używano lamp olejowych stąd nazwa lampworking). Koraliki Lampwork produkuje się ręcznie nawijając roztopione szkło na drut (zostaje po nim otwór), które następnie jest formowane przy pomocy narzędzi, ruchów dłoni oraz powietrza. Istnieje wiele odmian koralików lampwork różniących się kolorami, kształtami i zdobieniami.

Ł

Łapaczki to rodzaj półfabrykatów do tworzenia biżuterii dostępny w wielu wzorach i rozmiarach. Łapaczki składają się z dwóch malutkich miseczek, złączonych ze sobą jak dwie części zamkniętej muszli. Jedna część ma pętelkę, do której przymocowuje się zapięcie naszyjnika. Ich zadaniem jest zapewnienie bardzo mocnego i porządnego wykończenia, poprzez ukrycie końcowego węzełka i bezpośrednio przyłączenie do zapięcia.

M

Modelina popularna nazwa różnych utwardzalnych mas plastycznych, przypominających przed utwardzeniem swoimi właściwościami modelarskimi plastelinę. Istnieje wiele odmian modeliny, które są utwardzane pod wpływem temperatury, światła lub powietrza. Modelina jest z jednej strony zabawką, z której dzieci mogą samodzielnie wykonywać figurki, a z drugiej jest materiałem stosowanym przez twórców biżuterii oraz plastyków.

N

Nit biżuteryjny jest podstawowym elementem przy tworzeniu połączeń z koralików, będących podstawą do tworzenia biżuterii. Dostępne są różne warianty kolorystyczne nitów (srebro, platyna, miedź itp.) oraz różne długości. Nity można dowolnie wyginać i formować. Za pomocą odpowiednich narzędzi można wykonywać na końcówkach nitów oczko czyli tak zwany loopik.

O

Oksydacja czyli utlenianie jest zamierzonym efektem wywoływanym przez artystów. Srebro uzyskuje w ten sposób antyczny wygląd. Im wyższa zawartość srebra w stopie, tym bardziej się ono będzie utleniać. Srebro utlenia się najczęściej na kolor czarny, brązowy, żółty lub nawet fioletowy w zależności od tego z czym się ono styka.

P

Porcelanowe koraliki zwane także ceramicznymi wytwarzane są na wzór prawdziwej porcelany. Porcelana jest najszlachetniejszą formą ceramiki - to biała masa w skład której wchodzi kaolin, glina, kwarc i skalenia. Porcelanę otrzymujemy na drodze dwukrotnego wypalania. Porcelanę wyrabianą w Saksonii nazywano “białym złotem” dlatego, że zastępowała złoto jako królewski podarunek. Koraliki porcelanowe łączą w sobie odporność i szlachetność porcelany z pięknym wykończeniem ich powierzchni. Ich kształt nie jest idealny i każdy koralik może się nieznacznie różnić od siebie. To idealny wybór dla tworzenia biżuterii autorskiej.

R

Rurki to większa odmiana koralików drobnych. Do wykonywania tego typu koralików używa się szklanych rurek, które zostają pocięte na kilka dłuższych kawałków. Rurki mają długość od 0,9 mm do 8,5 mm. Koraliki rurki posiadają ogromną różnorodność kolorów i stylów zdobienia. Najbardziej efektowne są skręcone rurki, oraz ze srebrnym środkiem gdyż pięknie odbijają światło. Rurki, podobnie jak koraliki ozdobne, nadają się do wszystkich technik.

Tabela rozmiarów
Koraliki rurki krótkie Koraliki rurki długie
Rozmiar Długość [mm] Rozmiar Długość [mm] Rozmiar Długość [mm]
20/0 0,9 mm 8/0 2.2 mm 1/2" 1,3 mm
18/0 1,0 mm 7/0 2,3 mm 1" 2,3 mm
17/0 1,1 mm 6/0 2,4 mm 2" 4,5 mm
16/0 1,2 mm 5/0 2,6 mm 3" 6,6 mm
15/0 1,3 mm 4/0 2,8 mm 4" 8,5 mm
14/0 1,4 mm 3/0 3,0 mm
13/0 1,5 mm 2/0 3,5 mm
12/0 1,6 mm
11/0 1,8 mm
10/0 1,9 mm
9/0 2,1 mm

Tabela kształtów
Nazwa Szkic 3D
Macco-RH
Tubes- RH
Tubes-SH
Squares-SH
Tubes-TwSH
Sguares Tw-SH
Squares-RH
Squares Tw-RH
Triangles Tw-RH
Triangles-RH
Triangles-TrH
Triangles-Tw-TrH
Pipes Bevelled-RH
Erzatz-RH
Longzatz-RH
Oblongs-RH
Corolla-RH
CorollaSup Tw-RH
Oblongs Bevelled-RH
Triangles Extra-TrH
Bugles-RH
Bugles-SH
Bugles-TwSH
2cuts-RH
3cuts-RH

S

Sznury koralików wiązka nawiniętych na sznurki koralików drobnych lub koralików rurek. Sznury koralików sprzedawane są w kompletach najczęściej po 6 lub 12 sznurów (12 sznurów = tuzin). Najczęściej sprzedawane są wiązki 12 sznurów koralików drobnych o długości 50cm. Przykładowo koraliki Charlotte w rozmiarze 13/0, sprzedawane są zazwyczaj na krótszych niż 50 cm sznurach. Sznury koralików wystarczy tylko odpowiednio zakończyć by mieć gotowy naszyjnik czy bransoletkę.

T

Transparentny inaczej przezroczysty. Kryształy lub koraliki w kolorze transparentnym swobodnie przepuszczają przez siebie światło.

W

Weneckie szkło jest to szkło artystyczne, które pochodzi z Wenecji, a dokładnie z weneckiej wyspy Murano. Znane jest na całym świecie jako różnokolorowy wyszukany wyrób znajdujący zastosowanie w produkcji biżuterii. Proces wytwarzania szkła weneckiego jest złożony. Po utworzeniu pręta szklanego o wybranej średnicy jest on po zakrzepnięciu cięty na odpowiednie warstwy, po czym ponownie jest poddawany obróbce cieplnej, np. dla nadania odpowiedniego kształtu lub wprowadzenia dodatków czy zdobień. Każdy koralik jest ręcznie wykonywany dzięki czemu cechuje go oryginalność wzoru.

Z

Zaciski występują w wielu rodzajach. Typowymi zaciskami stosowanymi na lince czy żyłce są małe kuleczki zaciskowe, lub zaciski w kształcie małych rureczek. Do mocowania sznurków czy rzemyków używane są specjalne zaciski. Cechą wspólną zacisków jest to, że zgniecione szczypcami zmieniają kształt i się nie odkształcają. Zaciskając się na nici, lince czy rzemieniu mocują ją do zapięcia. Zazwyczaj są zrobione z metali nieszlachetnych.







Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej.